מערכות חיטוי אוויר UVC למזגנים - מערכות חיטוי אולטרה סגול UVGI

מערכות חיטוי אוויר UVC למזגנים

🔷 המלצות משרד הבריאות לחיטוי האוויר

🔷 מהי מערכת לחיטוי האוויר ?

🔷סוגי מערכות לחיטוי האוויר

חיטוי מערכות מיזוג אוויר ע"י גלי אולטרה סגול אינה טכנולוגיה חדשה בעולם, אבל בישראל היא כמעט ולא קיבלה ביטוי עד להתפרצות מגפת הקורונה (COVID-19). לפי הסטטיסטיקה, רוב ההדבקות בוירוס הקורונה מתרחשות בחללים סגורים וכמעט ב-99% מהחללים הסגורים בארץ מותקנים מזגנים אשר מופעלים גם בקיץ וגם בחורף. בכל מערכת מיזוג אוויר מותקן מסנן אבק אשר עוזר במידה מועטה לסנן את האוויר מחלקיקי האבק הגדולים וכל שאר האוויר עובר קירור או חימום( בהתאם למצב ההפעלה) ונפלט חזרה מהמערכת. "החידוש הטכנולוגי" של אחת מיצרניות המזגנים בארץ המבוסס על יונים שליליים נחשב ללא יעיל כלל בטיהור אוויר ועל כך התפרסמו לא מעט מחקרים.

על מנת להתגבר על בעיית האוויר המזוהם בחלק מהמחלקות של בתי חולים מותקנים פילטרים מסוג HEPA. טכנולוגיה נחשבת ליעילה רק בחלקה, כיוון שפילטרים אלו מסוגלים לסנן כל דבר עד ל-0.3 מיקרון, אולם מרבית הוירוסים הנפוצים כולל וירוס COVID-19 קטנים יותר. לדוגמא מידת וירוס COVID-19 נע בין 0.04 לבין 0.14 מיקרון, כלומר מסנן HEPA פשוט לא מסוגל לקלוט אותו וירוס חודר דרכו בערך כמו כדור טניס דרך סל כדורסל.
מסיבה זו מטהרי אוויר כולל של חברות הכי ידועות, אינם יעילים לטיהור אוויר מוירוסים. לעומת זאת, טכנולוגיית UVC הוכחה מדעית כיעילה במיגור והשמדה של וירוסים, כולל וירוס הקורונה הנוכחי.

המלצות משרד הבריאות בנושא של חיטוי האוויר

לכן, באיחור רב משאר המדינות, ב-30.08.20 משרד הבריאות המליץ על שילוב של מכשירי חיטוי מבוססי אור אולטרה סגול במערכות מיזוג אוויר לצורך חיטוי האוויר. אנו כחברה היחידה בארץ המציעה את פתרונות חיטוי ה-UVC תוצרת כחול לבן, מברכים את משרד הבריאות על צעד מתבקש זה בתקופה הקשה הזאת!

המלצות של משרד הבריאות מ-30.08.20

עוד ב-1996 חוקרים מאוניברסיטת טולסה(אוקלהומה) התחילו במחקר במבנה משרדי גדול אשר בדק את יעילות התקנת מערכות UVC במערכות מיזוג האוויר בחלק מהקומות במבנה על מנת להשוות בין התוצאות כעבור 4 חודשים. תוצאות המחקר שהתקבלו הוכיחו חד משמעית את יעילות מערכות UVC נגד עובש, פטריות ונבגים. כמות הפטריות מסוג Aspergillus במזגנים אשר בהם הותקנה מערכת UVC פחתה כמעט פי 2000!!! Aspergillus -סוג פטריה אשר אחראית על מספר תופעות לווי חזקות אצל אנשים עם מחלות ריאות ותופעות אלרגיות כגון: נזלת, התעטשות ושיעול אצל אנשים בריאים. בכל שאר האורגניזמים ההפחתה היתה פחות קיצונית והסתכמה בממוצע בפי 75!!!

בשנת 2003 פורסמו תוצאות מחקר אשר בוצע בבניין משרדי במונריאל(קנדה) ובדק את השפעת התקנת UVC בתוך מערכות מיזוג אוויר על העובדים. תוצאות המחקר הראו שכמות המזיקים בתוך המערכות פחתה ב99% וכמות הסימפטומים המעידים על תופעות אלרגיות בחללים בהם הופעלו מערכות UVC פחתו משמעותית. המסקנה של החוקרים הייתה שהתקנת UVC בתוך מערכות מיזוג האוויר יכולה למנוע את הופעת סימפטומים אצל 4 מליון עובדים במשרדים ברחבי בצפון אמריקה!!!

קיימים מספר רב של מחקרים נוספים אשר גילו בין היתר את ההפחתה של ימי המחלה אצל העובדים במקומות בהם מותקנות מערכות UVC, אי קיום ההשפעות השליליות של UVC והיעילות של UVC מקטינה משמעותית התפשטות מחלות מדבקות במקומות העבודה. כמו כן בחודש יוני 2020 פורסם מחקר בינלאומי מקיף שהשתתף בו פרופסור עידו קמינר מהטכניון, מסכנות המחקר חד-משמעתיות וממליצות על התקנת מערכות UVC בתוך מזגנים על מנת לנסות להתגבר על כמות ההדבקות של COVID-19 בחללים סגורים בעולם. כמו כן 239 מדענים מהעולם פנו בתחילת חודש יולי 2020 לארגון הבריאות העולמי בדרישה לפרסם המלצות על אפשרויות הגנה מפני ההדבקות בוירוס הקורונה והציגו כפתרון, התקנת מערכות UVC בחללים סגורים ובמערכות מיזוג האוויר.

לאור מסקנות המחקרים אשר תוארו לעיל ראוי לציין שלהשמדת פטריות ועובש נדרשת כמות קרינה פי כמה בהשוואה להשמדת הוירוסים. לדוגמא אנרגיה הנדרשת לקטילת נגיף קורונה נעה 10-20 mJ/cm2 לעומת זאת כמות הקרינה הנדרשת לקטילת פטריות מסוג Aspergillus שהוזכרו במחקר לעיל פי 10 יותר גבוהה ושווה ל-200 mJ/cm2. מכאן ניתן להשיג מסכנה – למערכת UVC מסוגלות להקטין משמעותית את הידבקות בוירוס COVID-19 בחללים סגורים בהם מותקנים מזגנים מרכזיים או עיליים.

מערכות חיטויי אוויר למזגנים

צוות וירוסאנטי פיתח מספר מוצרים מבוססי טכנולוגיית UVC לחיטוי מערכות מיזוג אוויר בגדלים שונים. בנוסף למוצרים המיועדים לחיטוי מערכות מיזוג האוויר המרכזי יצרנו פתרון ייחודי לחיטוי מזגנים עיליים המבוסס על טכנולוגיית UVC-LED, עקב מגבלות הקיימות בשימוש בטכנולוגיית UVC הרגילה אשר משפיעה להתפרקות מוצרי פלסטיק מהם עשויים מזגנים עיליים.

מאייד של מזגן מרכזי- סגנון תדיראן

מערכות חיטוי UVC למזגנים מרכזיים מתחלקות לשתי קבוצות נוספות: מערכת לחיטוי מאייד ומערכת לחיטוי אוויר בתעלות. הינן מותאמות לגדלים שונים החל מ2.5 כוח סוס ועד למערכות תעשייתיות ענקיות. מערכות למאייד 2.5 -7 כוח סוס ניתנות להרכבה עצמית, יחסית קלה ומחירן מתחיל מ-795 ש"ח לסט אחד(בחלק מהמזגנים עקב קונסטרוקציה של מאייד נדרשות 2 מערכות). מערכות לחיטוי האוויר חוזר אינן אוניברסליות ודורשות חישוב ותכנון מוקדם על מנת להיות אפקטיביות באמת.

מערכת חיטוי אוויר "פנים-מאייד" מחטא ושומרת על ניקיון המאייד ואי היווצרות של עובש וחיידקים בתוכו. כמו כן, היא חוסכת את הוצאות החשמל כיוון שלמאייד נקי נדרש פחות אנרגית חשמל כדי להגיע לטמפרטורה רצויה וכתוצאה מכך הוצאות חשמל פוחתות במידה משמעותית. מחקר שבוצע בארה"ב הראה ששימוש במערכות UVC "פנים- מאייד" מביאות לחסכון עד 35 אחוז.

מערכת חיטוי אוויר חוזר הינה מורכבת הרבה יותר. היא אחראית על כך שהאוויר היוצא חזרה לחדר יהיה מחוטא לפחות מהוירוסים הקיימים, לכן אינה יכולה להיות אוניברסלית ודורשת ביקור בבית הלקוח לצורך ביצוע מדידות וחישובים. קיימות מספר שיטות התקנה, אנו דוגלים בעיקרון: יותר אפקטיביות בפחות הוצאות. מערכת זו חייבת לפעול יחד עם מערכת "פנים-מאייד" אחרת יעילותה הכללית פוחתת.

מערכת חיטוי למזגנים עיליים פועלת בטכנולוגיית UVC-LED מחטא אוויר בחדר ושומרת על ניקיון החלק הפנימי. המזגן שלכם לא יראה כמו "מושבת העובש" בתום העונה.

מערכות של וירוסאנטי מורכבות מנורות UVC של חברת פיליפס ופיקוד המפעיל נורות אלו, אשר אחראי על יציבות הגל המחטא ומתריע באזעקה כאשר נורה חדלה לפעול. אורך חיי הנורה כ-9000 שעות בממוצע שזה שווה ערך לקצת יותר משנה של עבודה רצופה של הנורה.

סוגי מערכות חיטוי אוויר

# מערכת 16 וואט למזגנים מיני מרכזיים קטנים או בעלי מבנה מיוחד.

# מערכת 25 וואט למזגנים מיני מרכזיים קטנים או בעלי מבנה מיוחד.

# מערכת 40 וואט למזגנים מיני מרכזיים בינוניים או בעלי מבנה מיוחד.

# מערכת 75 וואט למזגנים מיני מרכזיים גדולים.

# מערכת 300+ וואט למזגנים מרכזיים גדולים, צ'ילרים, VRF…

# מערכת UVGI-LED 3.5 למזגנים עיליים 0.75-1.5 כ"ס

# מערכת UVGI-LED 7 למזגנים עיליים 1.5-4.5 כ"ס

# מערכת UVGI-LED 10 למזגנים עיליים מעל 4.5 כ"ס

פנו אלינו עוד היום כדי להיות מוגנים כבר מחר)))

.

.


1
×
שמחים שפנית אלינו
מהי שאלתך?