גלו את שיטת החיטוי הקלה והאפקטיבית - מערכות חיטוי אולטרה סגול UVGI

גלו את שיטת החיטוי הקלה והאפקטיבית


שיטת חיטוי אולטרה סגול היא השיטה הקלה ואפקטיבית ביותר, בין כלל השיטות היודעות והטענה זאת אף נתמכת ע"י מחקרים רבים.

בחודש יולי 2020 בוצעה סקירה שהשוותה את מספר שיטות חיטוי הקיימות בשוק בארה"ב בחיטוי מסכות N95. תוצאות הסקירה הראו יתרון מובהק לשלוש שיטות חיטוי והאחת מהן הייתה: אולטרה סגול מחטא UVGI (Ultraviolet germicidal irradiation). וזה עוד לא הכל, UVGI הינה השיטה היחידה שמסוגלת לנטרל את הפתוגנים(מחוללי מחלות) לא רק במשטחים אלא גם באוויר וכפי אנחנו יודעים, למשל רוב ההידבקות ב-COVID-19 מתרחשים דרך האוויר כיוון שהריכוז המרבי של הוירוס נמצא באירוסולים אשר נפלטים בזמן הנשיפה ויכולים להישאר באוויר עד מספר שעות.

כדי להבין כיצד פועלת השיטה נסביר בכמה משפטים מה הוא אור אולטרה סגול. אור אולטרה סגול(אורך גל 100-400 nM) הוא אחד המרכיבים של אור השמש שאנחנו נתקלים בו יומיום והוא מתחלק לשלושה חלקים: UVA, UVB ו-UVC. גלים של UVA ו-UVB מגיעים לכדור הארץ וגלי ה-UVC נחסמים במלואם ע"י שכבת האוזון באטמוספרה ודווקא לסוג זה של אולטרה סגול קיימת תכונה המחטא. אורכי גל UVC נעים בין 100-280 nM אבל לא לכל טווח הזה ישנן תכונות מחטאות.

בגרף לעיל ניתן לראות כי האפקט המחטא המקסימלי הוא ב-265 ננומטר עם ירידה משני הצדדים. מנורות UVGI פולטות קרינה רציפה של-254 ננומטר, כאשר האפקטיביות שלה נגד כלל הפתוגנים היא בעוצמה של 85% מהשיא. כתוצאה מכך, אור המחטא מפרק את ה- DNA/RNA של מיקרואורגניזמים וגורם לכך שהם אינם יכולים להתרבות ולגרום למחלות. לכל סוג פתוגן קיימת עוצמת אנרגיה המחטא שונה. כאן בטבלה ניתן לבדוק את הערכים הנדרשים להשמדתם.

כיצד מחשבים את האנרגיה המצטברת? עוצמת האנרגיה המצטברת שווה לעוצמת האנרגיה כפול זמן בשניות. לדוגמא: לפי תוצאות בטבלה ניתן לראות שעוצמת האנרגיה המצטברת להשמדת הוירוס COVID-19 היא 27 J/m^2. לכל מכשיר חיטוי קיימת עוצמת אנרגיה משלו וניתן למדוד אותה בעזרת מכשיר UVCRADIOMETER. למערכות חיטוי שלנו, עוצמת האנרגיה הן בין 15-30 W/m^2(תלוי בדגם) במרחק של מטר אחד. כלומר, על מנת להגיע לעוצמת האנרגיה המצטברת של 27 J/m^2 צריכים לחלק 27 ב-15 ומגיעים לזמן הדרוש לקטילת הוירוס. במקרה של מערכת "זונאלפ 300" הזמן הוא 2 שניות בלבד ברדיוס של מטר אחד. כאשר מתרחקים ממקור האנרגיה בכל מטר נוסף עוצמת האנרגיה פוחתת משמעותית לפי חוק ריבוע ההפכים. כלומר ברדיוס של 2 מטר עוצמה פוחתת פי-4, במרחק של 3 מטר פי 9 וכך אלא.

אחרי שהסברנו בתמצית את המהות השיטה, נעבור להסבר כיצד היא פועלת ומדוע היא נחשבת לשיטת חיטוי הקלה והאפקטיבית.

על מנת לחטא את המקום, כל מה שנדרש מאיתנו, הוא ללחוץ על הכפתור, להפעיל את המכשיר חיטוי ולצאת מהחדר לזמן הדרוש. פעולה מתבצעת ללא שום מאמץ פיזי. התוצאה המתקבלת כעבור מספר דקות היא: האוויר והמשטחים נקיים מכל פתוגן האפשרי (וירוס חיידק או פטריה ועוד). האם יכול להיות משהו פשוט מי זה? תוצאות מעולות ללא שום מאמץ פיזי וללא כל תלות בבני אדם.

וזאת בדיוק הסיבה לכך שלפני מספר חודשים קבוצת מדעני העולם(ביניהם פרופסור מהטכניון) המליצו לארגון הבריאות העולמי להגביר שימוש אולטרה סגול מחטא על מנת להתגבר על התפשטות SARS-CoV-2 בעולם ללא צורך בהפעלת הצעדים הקיצונים כגון סגירת המשק וסגר כללי על אוכלוסיה.

7 יתרונות חיטוי אולטרה סגול המחטא הם:

✅ חיטוי מקיף בפעולה אחת. מחטא: אוויר, משטחים, מוצרי חשמל, מזון ומים.

✅ אפקטיבי כנגד כל סוגי הפתוגנים(מחוללי מחלות)

✅ שיטה מהירה, קלה ופשוטה ליישום, ללא שום מאמץ פיזי צד בני אדם.

✅ ללא רעלים, קרצינוגנים וכימיקלים. אינה גורמת לתופעות אלרגיות ויתרה מכך, משמידה את אלרגנים כגון: גללים של קרדית האבק וריחות.

✅ מנטרלת פתוגנים שפיתחו עמידות כנגד חומרי חיטוי כימיים או ביולוגיים

✅ בדיקת טיב החיטוי בתום הפעולה בעזרת תוויות מדידת אנרגיה מצטברת

✅ מחיר- תועלת. בדרך כלל, אורך חיים של מנורות במכשירי חיטוי הינה שנה אחת של עבודה רציפה, כלומר כל מכשיר יכול לשמש מספר שנים ללא השקעה נוספת בתחזוקתו.

לכל אחת מהשיטות קיימים יתרונות וחסרונות ואולטרה סגול אינו יוצא מן הכלל. להלן חסרונות של השיטה כפי שהם מפורטים באתר ה-FDA אמריקאי:

קרינת UVC עלולה לגרום לכוויות בעור ולפגיעות בעיניים (פוטוקרטיטיס). הימנע מחשיפה ישירה של העור ל-UVC ואל תסתכל למקור אור UVC בעיניים חשופות. כוויות בעור ופציעות עיניים מחשיפה ל- UVC בדרך כלל נעלמות תוך מספר ימים ללא נזק לטווח ארוך. מכיוון שעומק החדירה של קרינת UVC נקטן מאוד, הסיכון לסרטן העור הוא מזערי בניגוד מפגיעת עור מאור השמש UVA ו-UVB. פגיעה בעיניים הקשורה לחשיפה ל- UVC גורמת לכאבים ותחושת חול בעיניים.

יחד עם זאת ניתן להימנע מפגיעה UVC ע"י יציאה מהחדר או להשתמש בציוד מיגון שכולל בגדים מבד עבה, כפפות ומסכה או משקפיים ANTI-UVC.


מעבר לכתבות נוספות בנושא אולטרה סגול:


📖 מה היא עלות החיטוי נגד קורונה באולטרה סגול

📖 גלו באילו תחומים משתמשים באולטרה סגול מחטא

📖 חברות מובילות בעולם בתחום מוצרי חיטוי אולטרה סגול

📖 כמה עולה לקנות מערכת אולטרה סגול

📖 כיצד לחשב זמן הדרוש לחיטוי החדר

📖 שיטת חיטוי אולטרה סגול מול שיטות חיטוי האחרות

📖 מהי תווית בדיקת UVC ?

📖 סוגי מערכות חיטוי UVGI של וירוסאנטי

1
×
שמחים שפנית אלינו
מהי שאלתך?